27 października 2023 r. - otwarcie wystawy „Podkarpacka Ikonosfera”

Uroczysty wernisaż Pokonkursowej wystawy fotografii „Podkarpacka Ikonosfera” 2022 odbył się w Galerii Zamek 27.10.2023 r. o godz. 17.00. Gości przywitała Pani Dyrektor PCKiN ZAMEK Renata Nowakowska, Autora koncepcji Konkursu przedstawił Andrzej Cieszyński Dyrektor Galerii BWA w Przemyślu, współorganizator wystawy, natomiast Autor koncepcji Konkursu oraz jej realizator Pan Paweł Kraus z Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie przedstawił ideę Konkursu oraz jej uczestników. Mimo wyjątkowo niesprzyjającej aury, goście nie zawiedli. Wspaniała atmosfera i piękne prace sprawiły, że wieczór ten należał do niezwykle udanych.

IMG-20231030-WA0008.jpeg

Przemyski Zamek jest kolejnym przystankiem artystycznej podróży „Podkarpackiej Ikonosfery” 2022 po Podkarpaciu, po Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa, Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli oraz Muzeum Historycznym w Sanoku.

Celem konkursu „Podkarpacka Ikonosfera” organizowanego przez Województwo Podkarpackie jest popularyzacja wartościowej fotografii, dla której inspiracją jest krajobraz kulturowy Podkarpacia.

Tematem przewodnim konkursu w 2022 r. była szeroko rozumiana kultura techniczna województwa podkarpackiego, eksponująca unikalne cechy tożsamości regionu.

Na konkurs wpłynęło 340 prac nadesłanych przez 43 autorów. Na wystawie w Przemyskim Centrum Kultury i Nauki ZAMEK oprócz prac nagrodzonych i wyróżnionych zostaną zaprezentowane wybrane przez jury prace innych uczestników konkursu. W sumie na wystawie zostaną zaprezentowane fotografie 19 autorów: Szymona Muszańskiego, Artura Wysockiego, Kamili Kowalskiej, Katarzyny Zawadzkiej, Artura Barwacza, Damiana Krzanowskiego, Dariusza Delmanowicza, Karoliny Miller, Katarzyny Tereszkiewicz, Katarzyny Warańskiej, Krzysztofa Wojtonia, Marcina Bawieca, Mieczysława Wrońskiego, Niny Zielińskiej-Krudysz, Pawła Fiejdasza, Piotra Lisowskiego, Sebastiana Szostka, Tadeusza Kielara i Tomasza Okoniewskiego.

Autorzy uczestniczący w pierwszej edycji konkursu „Podkarpacka Ikonosfera” zaprezentowali w swoich pracach oryginalne i zróżnicowane podejście do tematu przewodniego. Wielość postaw twórczych i technik fotograficznych wpłynęła na sposób prezentacji podkarpackiej ikonosfery. Organizatorzy konkursu mają nadzieję, że kolejne edycje pozwolą poprzez wyjątkowe medium fotografii ukazać w sposób kompleksowy złożoność i wieloaspektowość regionu.

 

Wystawa prezentowana na Zamku potrwa do 27.11.2023 r., a Organizatorzy Konkursu już są w trakcie realizacji drugiej Edycji Konkursu, który ,miejmy nadzieję, już wkrótce zobaczymy również w Przemyślu.

Tekst Elżbieta Cieszyńska
Fotografie Bartosz Herbut

Opublikował(a): PCKiN ZAMEK Data publikacji: 03-11-2023 12:57 Modyfikował(a): PCKiN ZAMEK Data modyfikacji: 03-11-2023 17:00

Na skróty