7 stycznia 2024 r. - „MOJE STRACHY…” spotkanie z Markiem Maczugą

Wystawa malarstwa Marka Maczugi rozpoczęła się już w połowie grudnia ubiegłego roku. Jednak spotkanie z Autorem odbyło się w styczniową niedzielę (7.01.2024) o godzinie 17.30 na Zamku Kazimierzowskim. W ten mroźny wieczór do Galerii Zamek przybyło bardzo wielu wielbicieli malarstwa Marka Maczugi i myślę, że nikt się nie zawiódł. Prace zgromadzone na zamkowej wystawie czarują ciepłymi, rozedrganymi kolorami i emanują niezwykle pozytywną energią. Głównym tematem prezentowanych tu prac są tytułowe strachy, trochę przewrotny tytuł wystawy sugeruje, że być może można by się czegoś tu bać, ale są to tylko "strachy na lachy". Autor nikogo nie ma zamiariu straszyć, za to na ekspozycji, pojawiają się strach na... wróble. Są to jednak, takie strachy, które prowadzą własne sekretne życie - w polu, w mieście, na wietrze i we wnętrzu. Są tu nawet strachy nawiedzające przystanki autobusowe, które przebrały się w gazetowe czapki. Na wystawie widz odnajdzie również motywy innego rodzaju, są tu piękne bukiety kwiatów i krajobraz widziany w różnych porach roku. Ważnym wydarzeniem wernisażu była możliwość wylosowania obrazu przedstawiającego bukiet tulipanów.

 

Marek Maczuga urodził się w 1962 r. Ukończył jarosławskie Liceum Sztuk Plastycznych oraz Instytutu Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Jest nauczycielem plastyki w podprzemyskich szkołach w Nehrybce, Krównikach, Ujkowicach i Hermanowicach. Zajmuje się malarstwem w technice własnej i akrylu. Był uczestnikiem licznych wystaw, a także plenerów artystycznych. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą.


Tekst Elżbieta Cieszyńska
Zdjęcia Miron Kwieciński

Opublikował(a): PCKiN ZAMEK Data publikacji: 10-01-2024 13:55 Modyfikował(a): PCKiN ZAMEK Data modyfikacji: 10-01-2024 13:56

Na skróty