20-23 czerwca 2024 r. – XIX DNI ZAMKU KAZIMIERZOWSKIEGO

Pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Przemyśla Wojciecha Bakuna.

Święto Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu – autorski pomysł Dyrektor Renaty Nowakowskiej,  odbyło się w tym roku po raz dziewiętnasty. To wyjątkowe wydarzenie, organizowane przez Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK na terenie historycznego Zamku Kazimierzowskiego, przyciąga mieszkańców oraz turystów, oferując bogaty program kulturalny.

W tegorocznym programie znalazły się m.in. wernisaż wystawy Henryka Lasko „Przemyśl w rysunkach i malarstwie”, wykład Andrzeja Koperskiego „Historia wzgórza zamkowego w Przemyślu”.

Gwiazdą wieczoru była Urszula, znana i ceniona polska wokalistka. Jej występ dostarczył niezapomnianych wrażeń muzycznych, wypełniając mury zamku dźwiękami jej największych przebojów. Publiczność miała okazję usłyszeć takie hity jak „Dmuchawce, latawce, wiatr”, „Na sen" czy „Malinowy król”.  Koncert Urszuli poprzedził występ Tomasza Dolskiego, utalentowanego skrzypka, który zachwycił publiczność swoimi umiejętnościami i energetycznym występem. Jego muzyka wprowadziła wszystkich w wyjątkowy nastrój, stanowiąc doskonałe wprowadzenie do koncertu głównej gwiazdy wieczoru.

Kolejny dzień święta rozpoczął się plenerem malarskim. Artyści, zarówno profesjonalni, jak i amatorzy, mieli okazję tworzyć swoje dzieła na świeżym powietrzu, czerpiąc inspirację z malowniczych widoków otaczających zamek. Plener malarski stanowił nie tylko okazję do twórczej pracy, ale także do wymiany doświadczeń i integracji artystycznej społeczności.

Po południu odbyły się tradycyjne warsztaty, podczas których uczestnicy mogli nauczyć się wyplatania wianków z kwiatów i ziół. Był to czas na integrację i wspólną zabawę dla całych rodzin. Grupa Rekonstrukcji Historycznej (GRH) zaprezentowała stroje z różnych epok. Uczestnicy mogli podziwiać kunsztownie wykonane kostiumy, które odzwierciedlały modę i styl z przeszłości. Była to niepowtarzalna okazja do zobaczenia, jak wyglądały dawne czasy, i poznania historii w atrakcyjnej formie.

Zwieńczeniem tego dnia był koncert „Zamkowa Noc Świętojańska” w wykonaniu Podkarpackiego Teatru Muzycznego „Halka” z Rzeszowa, wystąpili Renata Johnson-Wojtowicz – sopran, Jadwiga Kot-Ochał  - sopran, Emilia Izabela Romani  - mezzosopran, Zbigniew Poręba – baryton, Jakub Trałka – bas-bartyton, Weronika Tomaszek – skrzypce, Magdalena Solarz – wiolonczela, Marcin Kasprzyk – fortepian. „Zamkowa Noc Świętojańska” przeniosła widzów do świata muzyki i magii. Artyści wykonali słynne arie i duety o miłości. Nie zabrakło również motywów poświęconych rusałkom - demonicznym istotom zamieszkującym  niedostępne ostępy leśne i wody. Dopełnieniem koncertu były utwory instrumentalne ilustrujące tę magiczną noc oraz słowo komentarza.

Na zakończenie święta odbył się spektakl teatralny „Poprawka z miłości" AVE TEATR, romantyczna komedia pełnia dowcipnych dialogów i zabawnych sytuacji w znakomitej obsadzie  Beaty Zarembianki i Artura Dziurmana. Spektakl ten przeniósł widzów w świat pełen emocji i humoru, kończąc obchody święta w wyjątkowy sposób.

Galeria zdjęć z wydarzenia

 

Zapraszamy za rok na jubileuszowe, 20. Święto Zamku!

pasek_sponsorski_dni_zamku24.jpeg

Opublikował(a): PCKiN ZAMEK Data publikacji: 26-06-2024 12:30 Modyfikował(a): PCKiN ZAMEK Data modyfikacji: 26-06-2024 13:34

Na skróty