25 sierpnia 2024 r. – WINCENTIADA Dni Patrona Miasta Przemyśla Świętego Wincentego – dzień pierwszy

Wstęp wydarzenia

Wincentiada to jedno z najważniejszych i najbardziej oczekiwanych, odbywających się corocznie wydarzeń łączących tradycję z nowoczesnością. Ma swoje korzenie w długiej tradycji religijnej i kulturowej Przemyśla. Święty Wincenty, męczennik, jest symbolem odwagi i poświęcenia. Jego postać jest głęboko zakorzeniona w świadomości mieszkańców Przemyśla, a Wincentiada to doskonała okazja do przypomnienia sobie o jego zasługach i inspiracji, którą przynosi. To także doskonała okazja do oficjalnego, uroczystego uczczenia Patrona Miasta Przemyśla poprzez zanurzenie się w bogactwie lokalnej historii i kultury.

Opis wydarzenia

Dni Patrona – w tym roku trwają od 25 do 30 sierpnia – jak zwykle rozpoczęły się Uroczystą Mszą Świętą w Kościele OO. Franciszkanów, po której wierni, włodarze miasta oraz zaproszeni goście uczestniczyli w procesji ulicami Przemyśla, niosąc relikwie Świętego Wincentego. Jest to moment refleksji i duchowego skupienia, który łączy mieszkańców we wspólnym świętowaniu. To wszystko odbywało się w części oficjalnej, a w tej bardziej ludycznej, Wincentiada to sposób na spędzenie beztroskiego czasu dla miłośników tradycji, kultury oraz dobrej zabawy w gronie rodziny i przyjaciół.

WINCENTIADA to wyjątkowe wydarzenie, które łączy duchową refleksję z radosnym świętowaniem. Jest to czas, w którym Przemyśl staje się centrum kulturalnym, pełnym kolorów, dźwięków i zapachów. To święto, które buduje wspólnotę, wzmacnia tożsamość lokalną i zachęca do poznawania bogatej historii miasta. W części artystycznej to świetna zabawa z artystami z „najwyższej półki”.

Galeria zdjęć z wydarzenia

 

Ciąg dalszy opisu

Na pierwszy dzień Święta Patrona Miasta przygotowanych zostało – podobnie zresztą jak na pozostałe dni - wiele atrakcji, oto program:

KOŚCIÓŁ OO.FRANCISZKANÓW

  • godz. 10.00 – Uroczysta Msza Święta w intencji mieszkańców Przemyśla oraz procesja z   relikwiami Świętego Wincentego z udziałem orkiestry dętej, pocztów sztandarowych, przedstawicieli władz miasta i organizacji samorządowych.


PLAC NIEPODLEGŁOŚCI

  • godz. 10.30 – Start wyścigu szosowego Przemyśl TOUR po terenach Pogórza Przemyskiego (więcej na www.przemysltour.pl)


RYNEK  

  • godz. 12.00 - otwarcie Jarmarku Świętego Wincentego: prezentacja dorobku organizacji pozarządowych, kiermasz rozmaitości,  działania artystyczne i interaktywne w wykonaniu Teatru Mimello, pokaz strojów historycznych Stowarzyszenia DAMY I HUZARY,  pokazy taneczne Zespołu Pieśni i Tańca „Przemyśl” oraz tancerzy Szkoły Tańca Golden Dance, szczudlarze, iluzjoniści, kataryniarze, artyści cyrkowi oraz animacje dla dzieci.
  • godz. 17.30 - tort jubileuszowy z okazji 80-lecia istnienia przemyskiej Firmy „Szanter”


BLOK KONCERTOWY

  • godz. 18.00 - Wieczór z piosenkami Zbigniewa Wodeckiego „Z Tobą chcę oglądać świat” w wyk. Orkiestry Arte Symfoniko pod kierunkiem Mieczysława Smydy oraz solistów: Olgi Bończyk, Grzegorza Wilka, Jakuba Milewskiego oraz Marcina Jajkiewicza.
  • godz. 20.00 - Wojciech Cugowski z Zespołem akustycznie w premierowym koncercie pt. „Zaplątani”.


DODATKOWE ATRAKCJE

  • Strefa Zdrowia od godz.12.00 do 16.00 prowadzona przez Stowarzyszenie Metalowych Serc, Państwową Akademię Nauk Stosowanych ,Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu oraz Wojewódzką Stacje Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu.
  • Strefa Funduszy Europejskich - „Żyj aktywnie z Funduszami Europejskimi” - Przemyśl bramą Europy.
  • Strefa Animacji dla dzieci.

Tekst i fotografie Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK

 

Opublikował(a): PCKiN ZAMEK Data publikacji: 26-08-2024 13:39 Modyfikował(a): PCKiN ZAMEK Data modyfikacji: 26-08-2024 13:43

Na skróty