Zespół Pieśni i Tańca "Przemyśl"

Zespół_piesni_i_Tanca.png

ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „PRZEMYŚL” powstał w 1980 roku pod nazwą Wojewódzki Międzyszkolny Zespół Pieśni i Tańca „Przemyśl”. Siedzibę swoją otrzymał w budynku przy ulicy Basztowej 13. Pierwszym dyrektorem został Pan Antoni Guran /lata 1980-1985/. W placówce działały różne formy artystyczne: grupy tańca ludowego, chóry, big-band, kapela ludowa, zespoły muzyczno-wokalne młodzieżowe, zespół kameralny muzyki dawnej oraz znana i lubiana Kapela Bałkańska prowadzona przez Pana Henryka Rudawskiego. Pierwszy wyjazd zagraniczny /Francja/ odbyła Kapela Bałkańska promując WMZPiT „Przemyśl”. Potem nastąpiły kolejne wyjazdy koncertowe: wielokrotnie Francja, Włochy, Niemcy, Hiszpania, Węgry, była Czechosłowacja, kraje byłego Związku Radzieckiego, Anglia, Finlandia oraz liczne występy na terenie Polski. Zamiarem dyrektora oraz kadry pedagogicznej był rozwój Wojewódzkiego Międzyszkolnego Zespołu Pieśni i Tańca „Przemyśl” i przekształcenie jednostki w Pałac Młodzieży z różnorodną ofertą artystyczną.

10295474_648377435243875_4764651291503370891_o.jpeg

W kolejnych latach działalności należało się dostosować do ogólnej sytuacji finansowej, która – niestety- nie pozwoliła na rozwój Wojewódzkiego Międzyszkolnego Zespołu Pieśni i Tańca „Przemyśl”. Następni dyrektorzy: Pan Henryk Rudawski /lata 1985-1986/, Pani Maria Matuszewska- Król /1986-1992/ oraz Pani Lucyna Rudawska /lata 1992-2006/ wytrwale pracowali nad utrzymaniem zarówno poziomu artystycznego jak i samej placówki. Od 2006 roku Zespół Pieśni i Tańca „Przemyśl” znajduje się w strukturach organizacyjnych instytucji kultury Przemyskie Centrum Kultury i Nauki Zamek. W dziale noszącym nazwę Zespół Pieśni i Tańca „Przemyśl”, dzieci, młodzież i dorośli realizują i rozwijają swoje zdolności artystyczne w grupach tańca ludowego : 2 grupy dziecięce młodsze, 2 grupy dziecięce starsze, grupa młodzieżowa i grupa reprezentacyjna oraz 2 grupy tańca historycznego. W repertuarze posiadamy wszystkie tańce narodowe, regionalne Polski południowej, widowisko „Wesele Rzeszowskie”. Na bazie tańców narodowych przygotowaliśmy widowisko teatralno – taneczne „Helenka i Skrzetuski” oparte na trylogii Henryka Sienkiewicza: „Ogniem i mieczem”. Tancerze tańca historycznego przygotowali bajki: „Kopciuszek”, „Nie taki diabeł straszny jak go malują”, „Królewski Błazen”, ‘Niesforne Zabawki”, „Dziewczynka z Zapałkami”, „Zaczarowany Pędzel”. Repertuar ciągle jest wzbogacany o nowe tańce, pieśni i melodie ludowe. Obecnie w przygotowaniu jest 3-aktowe plenerowe widowisko; „Żywot Janicka Zbójnika”, które swoją premierę będzie miało podczas obchodów Święta Zamku – czerwiec 2014r. W 34-letniej działalności Zespół koncertował w wielu krajach Europy, szerząc piękno polskiego folkloru, równocześnie zapoznając się z kulturą i obyczajami innych narodów./Do wymienionych wyżej należy dodać Turcję, Austrię, Mołdawię i Rumunię/. Szczególnym rokiem był rok 1997, kiedy to ZPiT „Przemyśl” miał zaszczyt koncertować przed Janem Pawłem II podczas Jego wizyty w Krośnie. W dniu 01 maja 2004 roku Zespół Pieśni i Tańca „Przemyśl” reprezentował Polskę w historycznym wydarzeniu wejścia Polski do Unii Europejskiej. Koncert odbył się na granicy niemiecko – francuskiej w Saarbrucken.

 

Dorobek Zespołu Pieśni i Tańca „Przemyśl” to przede wszystkim roztańczona i rozśpiewana młodzież. Ta starsza, znajdująca się na uczelniach, często kontynuuje taniec w innych zespołach folklorystycznych. W grupach dziecięcych tańczą dzieci tancerzy z lat 80 – tych, a ich rodzice tańczą w grupie dorosłej, działającej od 6 lat. Celem naszym jest skupienie jak największej liczby dzieci i młodzieży, która w sposób artystyczny będzie krzewić w kraju i świecie piękno polskiego folkloru oraz przypominać tańce historyczne, dworskie, które przyczyniły się do kształtu wszystkich tańców.

Infografika: plakat informujący o naborze do Zespołu Pieśni i Tańca Przemyśl

KADRA „ZESPOŁU PIEŚNI I TAŃCA „PRZEMYŚL”

Kierownik – Lucyna Rudawska
Choreograf – Piotr Jop, Marek Kozak
Akompaniament i prowadzenie kapeli ludowej – Henryk Rudawski
Kostiumy – Anna Potoczna


Pliki do pobrania

DOCXPobierz Plik zawierający ofertę artystyczną Zespołu Pieśni i Tańca Przemyśl (514,70KB)
 

Opublikował(a): PCKiN ZAMEK Data publikacji: 31-10-2023 13:49 Modyfikował(a): PCKiN ZAMEK Data modyfikacji: 06-11-2023 11:14

Na skróty