29 maja 2025 r. - prezentacja wydawnictwa „Z Przemyśla do Teksasu Rzecz o Adamie Wodnickim” oraz recital fortepianowy Mateusza Zubika
„Z Przemyśla do Teksasu Rzecz o Adamie Wodnickim”
29 maja w Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu odbyła się promocja wydawnictwa pt. „Z Przemyśla do Teksasu Rzecz o Adamie Wodnickim” oraz recital pochodzącego również z grodu nad Sanem, uznanego pianisty, kameralisty i pedagoga Mateusza Zubika.
Postać Adama Wodnickiego, lata spędzone w rodzinnym mieście, artystyczną drogę, działalność koncertową oraz historię powstania książki, która ukazała się nakładem Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK, przybliżyła pani Anna Sienkiewicz, redaktor wydania, a na początku przeczytała list od Artysty.
Podczas koncertu Mateusz Zubik wykonał m.in. utwory Josepha Haydna, Fryderyka Chopina i Ignacego Jana Paderewskiego. W zamkowym foyer prezentowane było i w promocyjnej cenie sprzedawane nowe wydawnictwo. Po koncercie był także czas na rozmowy.
Wspólnie z pomysłodawcami i twórcami polecamy Państwa uwadze pięknie wydaną książkę. Zapraszam także do przeczytania relacji z tego wieczoru.
Prezentacja wydawnictwa „Z Przemyśla do Teksasu Rzecz o Adamie Wodnickim” oraz recital fortepianowy Mateusza Zubika
List od Adama Wodnickiego
Witam wszystkich Państwa bardzo serdecznie!
Nade wszystko głębokie ukłony dla pani Renaty Nowakowskiej, dyrektora Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK, która przez wiele lat okazywała mi przychylność i umożliwiała występy przed przemyską publicznością.
Pamiętam dobrze, gdy mój najserdeczniejszy przyjaciel Kazimierz Dzik po raz pierwszy zapytał mnie o ewentualną książkę o mnie. Moja reakcja była taka – Kaziu, daj sobie spokój! O czym tu pisać (czy jakieś inne słowa w tym sensie).
On jednak konsekwentnie realizował wizję kontynuacji tego projektu. Nie wyobrażałem sobie, że to jest w ogóle możliwe.
Ile pracy włożyła w redagowanie tej książki moja szkolna koleżanka, muzykolog Anna Sienkiewicz za co składam serdeczne wyrazy wdzięczności.
Jest mi niezmiernie przykro, że nie jestem w stanie osobiście uczestniczyć w tym koncercie i prezentacji publikacji o mnie. Moje podziękowania dla znakomitego pianisty pana Mateusza Zubika, który zechciał wziąć udział w tym wieczorze wykonując muzykę moich ukochanych twórców.
Wyrazy wdzięczności dla wszystkich: rodziny, ukochanych uczniów, kolegów muzyków, z którymi współpracowałem, że zechcieli poświęcić czas, aby napisać wspomnienia na mój temat.
Adam Wodnicki
Praca nad książką
Rozmowa z panią Anną Sienkiewicz – redaktorem wydania, muzykologiem i pedagogiem.
Jak długo zna Pani pana Adama Wodnickiego?
Adam jest moim kolegą ze szkoły podstawowej, chodziliśmy do tej samej klasy. Wprawdzie w czasie nauki w szkole drugiego stopnia spotykaliśmy się rzadziej, bo Adam był winnej grupie, dojeżdżał na lekcje fortepianu do Rzeszowa do pani Krystyny Matheis – Domaszowskiej, ale często miałam okazję słuchać jego gry, ponieważ występował prawie na każdym szkolnym koncercie.
Zawsze go podziwiałam, bo był niezwykle utalentowany, miał doskonałą pamięć i słuch absolutny.
Kiedy powstał pomysł i jak długo trwało przygotowanie tej książki?
Trochę za długo. Pomysł powstał jeszcze w 2021 roku. Planowaliśmy wtedy, że Adam przyjedzie, wręczymy mu wydawnictwo i zagra nam koncert. Niestety, pandemia pokrzyżowała nasze plany, a później ze względu na chorobę oraz śmierć żony, Adam właściwie zawiesił działalność koncertową i nie wiadomo kiedy przyjedzie do Polski.
Natomiast wszystkie materiały otrzymałam od Kazika Dzika, który kiedyś przyszedł do mnie i powiedział: „Mam dokumentację impresariatu z trzydziestu lat, może jesteś zainteresowana?"
Najpierw powiedziałam, że nie, ale pomyślałam i doszłam do wniosku, że muszę to zobaczyć.
To były bardzo dokładne notatki: miejsca, daty i godziny podróży, pobyty w hotelach, próby, programy koncertów. Z tego przygotowałam część dokumentacyjną dotyczącą wszystkich recitali i koncertów z orkiestrami symfonicznymi, które Adam wykonał w Polsce i we Lwowie, łącznie z programami wykonywanych utworów.
Pisząc o życiu i działalności Adama Wodnickiego sięgałam do wywiadów, których udzielał w czasie pobytów w Polsce.
Interesowała go muzyka polska, a szczególnie dzieła F. Chopina i I. J. Paderewskiego, twórczość mało znanych lub zapomnianych kompozytorów XIX i XX wieku, współczesna muzyka eksperymentalna oraz działalność wydawnicza – m.in. jest redaktorem wykonawczym pierwszego wydania „Dzieł wszystkich Ignacego Jana Paderewskiego”.
Pomyśleliśmy również o części wspomnieniowej, w której dyrygenci, recenzenci i inne osobowości ze świata sztuki opisują swoje spotkania z Adamem. Bardzo ciekawie napisały o ojcu córki Adama - Maya i Natalia.
Zofia Stopińska
Nowa publikacja PCKiN ZAMEK
„Z Przemyśla do Teksasu. Rzecz o Adamie Wodnickim”
W maju 2025 r. nakładem Przemyskiego Centrum Kultury i nauki ZAMEK ukazała się albumowa publikacja poświęcona Adamowi Wodnickiemu, wybitnemu pianiście, znanemu nie tylko w Polsce, artyście związanemu z Przemyślem – honorowemu obywatelowi naszego miasta.
Ów wybitny muzyk wielokrotnie koncertował w Przemyślu. W pamięci utkwiły zwłaszcza jego recitale na scenie Zamku Kazimierzowskiego, zawsze z życzliwym wsparciem Dyrektor PCKiN ZAMEK Renaty Nowakowskiej.
Trudu opracowania omawianego tu albumu podjęli się Kazimierz Dzik – przyjaciel artysty i jego pełnomocnik oraz Anna Sienkiewicz z Przemyskiego Towarzystwa Muzycznego. Oprócz dużej liczby fotografii znajdziemy w nim materiały do biografii artystycznej Adama Wodnickiego. Szczególnie interesujące są ponadto liczne wspomnienia oraz artykuły recenzyjne. Wśród ich autorów znajdziemy nazwiska osób, które na trwałe zapisały się w najnowszych dziejach polskiego życia artystycznego.
Całość wydana na kredowym papierze liczy 152 strony, w większości wypełnionych barwnymi czarno-białymi fotografiami.
Janusz Polaczek
Fotografie Sylwia Król